Jak samodzielnie dbać o okna PVC?

Troska o okna w większości polskich domów ogranicza się do umycia szyb i ram kilka razy w roku. Przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą czynność ta staje się wręcz rytuałem. I choć częstotliwość pielęgnacji okien jest właściwa, to sam zakres wykonywanych przez nas prac już niekoniecznie. Jak zatem samodzielnie dbać o okna PVC, by cieszyć się ich funkcjonalnością przez długie lata?

Kiedy już zdecydujemy się na niemały w końcu wydatek w postaci nowoczesnych okien – chcielibyśmy, by bezproblemowo spełniały swoje funkcje, wszak to inwestycja tyleż poważna, co długoterminowa. By zapewnić prawidłowe działanie wszystkich ich elementów powinniśmy od czasu do czasu kompleksowo zadbać o stolarkę okienną. Nie są to czynności wymagające specjalistycznej wiedzy i sprzętu czy materiałów, a z pewnością pozytywnie wpłyną na użytkowanie okien bez obaw o ewentualne późniejsze usterki lub utratę istotnych właściwości.

Warto zacząć bezpośrednio po montażu

Świeżo zamontowane okna są pokryte folią, która zabezpiecza je przed uszkodzeniem podczas transportu i montażu. Kiedy konstrukcja zostanie już osadzona na swoim miejscu, kluczowe jest jak najszybsze usunięcie folii, inaczej bowiem działanie promieni słonecznych może spowodować, że mocniej zwiąże się ona z profilem – i wtedy jej zdjęcie będzie stanowiło spory problem. W innym przypadku, pozostawiona na dłużej może zacząć się nieestetycznie łuszczyć i przebarwiać. Najgorszym pomysłem w takiej sytuacji jest pozbywanie się folii przy pomocy ostrych narzędzi czy mocnych środków chemicznych. Zatem zapobiegając kłopotom w przyszłości, od razu zdejmijmy folię, powoli odklejając ją pod niewielkim kątem.

Kolejną czynnością jest oczyszczenie ram z pozostałości kleju po folii, do których natychmiast przecież przylgnie kurz i brud. W tym celu najlepiej użyć płynu do naczyń i miękkiej ściereczki. Należy wystrzegać się silniejszych detergentów czy szorstkich zmywaków – jedne i drugie mogą nieodwracalnie uszkodzić powierzchnię ramy, a nawet tafli szkła. Usunięcie resztek kleju jest szczególnie istotne, kiedy montaż okien stanowi tylko fragment większego remontu. W takim przypadku dobrze jest też zabezpieczyć okna na cały czas jego trwania, chroniąc je przed zabrudzeniami i pyłem wnikającym w okucia, zaś po zakończeniu prac sprawdzić czystość poszczególnych elementów i – gdy zajdzie taka potrzeba – odpylić je oraz nasmarować.

Pielęgnacja na co dzień

Samodzielne dbanie o okna PVC doskonale ilustruje zdanie „nie należy dokładać sobie pracy tam, gdzie nie trzeba”. Myć szyby i ramy możemy tak często, jak mamy ochotę ze względu na estetykę, ale właściwe działanie wszystkich części stolarki okiennej zapewni nam wykonanie pełnego zestawu czynności pielęgnacyjnych – najlepiej dwa razy w roku. Najlepiej robić to wiosną i jesienią, po zakończeniu pór roku odznaczających się najbardziej szkodliwymi warunkami atmosferycznymi – okna nie lubią zarówno zimy z jej niskimi temperaturami i zamarzającą na szybach parą, jak i lata z silnym nasłonecznieniem oraz nieustannym otwieraniem i zamykaniem skrzydeł.

Rzecz najprostsza – mycie szyb i ram

W tym zdecydowanie pomogą powszechnie dostępne, specjalistyczne środki do mycia szyb i PVC, a także proste urządzenia, które tę czynność ułatwiają – jak choćby gumowe zbieraczki, wyposażone też w gąbkę czy irchową myjkę. Możemy też postawić na tradycyjne rozwiązania w postaci letniej wody z niewielkim dodatkiem łagodnego detergentu. Pamiętajmy przy tym, że stosowanie środków o odczynie mocno zasadowym lub kwasowym może zniszczyć ramy bądź – wnikając do wnętrza konstrukcji okiennej – spowodować rdzewienie metalowych okuć.

Konserwacja pozostałych elementów stolarki

Najwięcej uwagi należy poświęcić uszczelkom, zarówno tym na ramie, jak i skrzydle okna, które zabezpieczają wnętrza przed niską i wysoką temperaturą, wiatrem i wilgocią, przez co jednak są szczególnie narażone na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Pamiętając, że uszczelki wykonane są z gumy lub tworzywa sztucznego, zapewniającego im elastyczność i odporność na deformację, nie traktujmy ich silnymi środkami chemicznymi ani szorstkimi materiałami, które mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Grubszą warstwę kurzu możemy usunąć używając miękkiej ściereczki (na przykład z mikrofibry) zamoczonej w ciepłej wodzie z mydłem, a po wyschnięciu uszczelkę delikatnie przesmarować specjalistycznym preparatem na bazie silikonu bądź zwykłą gliceryną.

Nie powinniśmy również zapomnieć o okuciach, które należy oczyścić z kurzu, a następnie zaaplikować na nie wazelinę techniczną lub smar silikonowy – choć ze względu na skomplikowaną budowę tych elementów lepiej pozostawić to zadanie fachowcowi. Jeśli jednak decydujemy się zrobić to samodzielnie miejmy na uwadze, by nie używać środków zawierających zasady, kwasy, żywice lub takich, które naruszą powłokę antykorozyjną okuć.

Pielęgnacja to nie wszystko

Prawidłowe funkcjonowanie okien związane jest także z szeregiem codziennych czynności, do których niestety rzadko przywiązujemy większą wagę. Nigdy nie należy umieszczać żadnych przedmiotów pomiędzy ramą a skrzydłem, by uniemożliwić zatrzaśnięcie się okna. Z drugiej zaś strony należy unikać trzaskania oknami, także tego spowodowanego przez przeciągi. Na szyby nie powinno się aplikować naklejek – nawet w pokoju dziecięcym. Pozornie niegroźna nalepka może doprowadzić do powstania pęknięć termicznych wywołanych różnicą temperatur poszczególnych stref na szybie (szkło pod naklejką nagrzewa się nieco wolniej w porównaniu z powierzchnią dookoła). Pękanie termiczne może też być spowodowane przez stawianie mebli o dużych gabarytach w pobliżu okien czy sporych rozmiarów roślin doniczkowych na parapecie. Warto zatem zadbać o to, by odpowiednio zaaranżować przestrzeń wokół strefy z oknami – dla własnej wygody i bezpieczeństwa.

I na koniec – w razie trudności z domykaniem czy otwieraniem okien, nie polecamy prób samodzielnej ich naprawy czy regulacji! Nierzadko tego typu próby kończą się fiaskiem. W takiej sytuacji najlepiej będzie skorzystać z pomocy fachowca i usług profesjonalnej firmy. Zyskujemy wówczas pewność, że nasze okna będą pełnić swoją funkcję przez długi, długi czas.