Jak poprawić parametry istniejącego okna?

By okna spełniały związane z nimi oczekiwania, czyli zapewniały nam komfort termiczny, spokój od hałasu i poczucie bezpieczeństwa, należy przyjrzeć się właściwościom poszczególnych ich komponentów, od których zależy finalny (i satysfakcjonujący nas) efekt. Aby poprawić stan stolarki okiennej pierwszym, co przychodzi nam wówczas na myśl, jest wymiana okien na nowe. Takie rozwiązanie nie zawsze jednak będzie konieczne. Jeśli ramy okienne są w dobry stanie, wiele możemy zyskać montując nowe pakiety szybowe.

CIEPŁO OdNowatermomodernizacja okien PCV

Powstrzymanie ucieczki ciepła należy do podstawowych zadań stolarki okiennej. Poprawiając właściwości termiczne szklenia możemy obniżyć (polepszyć) jeden z najważniejszych parametrów, jakim jest współczynnik przenikania ciepła całego okna (Uw), jednocześnie dalej zapewniając komfort przebywania we wnętrzach, dzięki odpowiedniej ilości wpadającej energii słonecznej (cieplnej) oraz światła. Jeśli w naszych oknach posiadamy szyby jednokomorowe (dwie tafle szkła), warto sprawdzić, czy da się zainstalować pakiet dwukomorowy (trzy tafle szkła) wypełniony odpowiednim gazem szlachetnym. W standardowej ofercie stosowanym gazem jest argon, ale na specjalne zamówienie pakiety można wypełnić kryptonem. Różnica między nimi leży we właściwościach termoizolacyjnych, ale odbija się zarazem w cenie. Pakiety dwukomorowe zawierające krypton cechują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,3 W/(m2K), zaś w przypadku mniej kosztownego argonu Ug wynosi 0,5 – 0,6 W/(m2K), co również jest wynikiem zadowalającym.

Izolacyjność cieplna (i energooszczędność) pakietu szybowego zwiększa się wraz ze wzrostem szerokości przestrzeni międzyszybowej. Efekt ten widać dla grubości od 10 do 16 mm, lecz powyżej tej granicy termoizolacyjność maleje z powodu zjawiska konwekcji, wynikającego z krążenia powietrza w zbyt dużym obszarze. Kolejnym czynnikiem redukującym straty cieplne jest szyba z naniesioną niskoemisyjną powłoką odbijającą z powrotem do środka część promieniowania cieplnego chcącego wydostać się z naszego domu. W produkcie CIEPŁO OdNowa standardowy pakiet szybowy może osiągać parametr Ug na poziomie 0,5 W/(m2K), co w przypadku posiadania dobrych termicznie ram okiennych może nawet pozwolić na spełnienie aktualnych wymagań Warunków Technicznych (dla WT 2021 maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła okna Uw, wynosi nie więcej niż 0,9 W/m2K – przy t>16°C). Zatem nawet starsze okno wyposażone w nowy pakiet szybowy sprawi, że dom będzie cieplejszy, a zapotrzebowanie na energię – niższe. Oto przepis na długofalową inwestycję w nasz komfort.

BEZPIECZNIE OdNowa – serwis szyb z laminatem

Bezpieczeństwo nasze oraz naszych bliskich to jeden z ważniejszych elementów składających się na radość z mieszkania, spokojne życie czy beztroski sen. O ten aspekt dbają szyby laminowane w produkcie BEZPIECZNIE OdNowa. Dzięki umieszczeniu jednej lub kilku warstw specjalnej folii PVB pomiędzy dwiema lub więcej taflami szkła, szyba staje się niezwykle trudna do rozbicia – niezależnie, czy to wyniku zabawy dzieci, czy nieszczęśliwego wypadku lub celowego działania osób trzecich. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia powierzchni szyby laminowanej, szkło nie wypada z mocowania, a folia utrzymuje jego kawałki w miejscu, co niweluje ryzyko zranienia, a także zapobiega powstawaniu otworów, przez które do wnętrza może wtargnąć ktoś nieproszony.

CICHO OdNowa – okna 3-szybowe z wyciszeniem

Nadmierny hałas to kolejne zjawisko, z którym należy walczyć, by móc cieszyć się odpowiednim funkcjonowaniem w budynku. Nic zatem dziwnego, że został uznany za kolejne zanieczyszczenie środowiska i źródło chorób neurologicznych, a ustępuje dziś jedynie zanieczyszczeniu powietrza.

W przypadku okien, zwłaszcza tych montowanych w domach i mieszkaniach narażonych na odgłosy miejskiej wrzawy, istotny jest parametr Rw, czyli wyrażany w decybelach poziom izolacyjności akustycznej – im wyższy, tym lepiej. W olbrzymiej większości pakiety szybowe sprzedawane w zwykłych oknach zapewniają izolacyjność akustyczną na poziomie 30-31 dB. Decydując się na produkt CICHO OdNowa, możemy znacząco zredukować hałas dobiegający z zewnątrz budynku nawet o 10 dB, osiągając wartość Rw ponad 40 dB (co subiektywnie przekłada się na zniwelowanie hałasu o ponad 50%).

Metod zapobiegania naszemu dyskomfortowi wywołanemu przez nadmierne natężenie dźwięków jest kilka – od stosowania w zespoleniu tafli o różnej grubości, przez zmianę szerokości ramek dystansowych i rodzaju wypełnienia przestrzeni międzyszybowej, po użycie szkła laminowanego akustycznie z folią dźwiękoizolacyjną. Ostatni wariant został zastosowany w produkcie CICHOOdNowa. Wymieniając szyby na dźwiękoszczelne z powodzeniem podniesiemy poziom ochrony przed hałasem w domu, czy to w samym centrum miejskiej dżungli, czy na rajskich przedmieściach.

SŁOŃCE OdNowa

Stosowanie nowoczesnych zespoleń szybowych jest znakomitym sposobem na zaradzenie zarówno ucieczce ciepła, jak również przeciwności tego zjawiska – nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. W miesiącach letnich promienie słoneczne potrafią zamienić dom w istną saunę, zwłaszcza pokoje z oknami wychodzącymi na południe czy południowy zachód. Zamiast posiłkować się energochłonnymi klimatyzatorami czy wentylatorami, lepiej skorzystać z produktu SŁOŃCE OdNowa, który w swojej budowie posiada taflę szkła z wysokoselektywną powłoką (naniesione dwie warstwy srebra). Produkt ten pozwala rozwiązać problem zbyt wysokiej temperatury we wnętrzach przez zablokowanie nadmiaru promieniowania podczerwonego, które chce przedostać się do środka wraz ze słońcem. Należy podkreślić, że ten typ przeszklenia równocześnie zapewnia wysoki poziom przepuszczalności promieniowania w paśmie widzialnym dla ludzkiego oka, dzięki czemu możemy bez ograniczeń cieszyć się naturalnym światłem w pomieszczeniu.

Jak widać, inwestycja we własny komfort nie musi wiązać się ze zbyt wysokimi kosztami i poremontowym bałaganem. Wystarczy postawić na nowe pakiety szybowe dopasowane do naszych wymagań. Efekt tej modernizacji będzie dorównywał montażowi całkowicie nowej stolarki, ale przy zdecydowanie mniejszym obciążeniu dla domowego budżetu i większej wygodzie domowników.